2014. gada 26. aug.

Izskanējuši grāmatu svētki Feimaņos


22. augustā Feimaņos kārtējie( XIII) Grāmatu svētki pulcināja kopā Rēzeknes un Viļānu novada grāmatmīļus.
Grāmata- gadsimtu gaitā pelta, nicināta, pat dedzināta uz sārtiem un tomēr allaž godā celta. Katram autoram tā ir kā ilgi lolots bērns. Arī šajā moderno tehnoloģiju gadsimtā grāmatas mums ir nepieciešamas, no tām joprojām smeļamies gara gaismu savam dzīves ceļam.
 Šajos svētkos kā vienmēr piedalījās vairākas izdevniecības ar plašu un vispusīgu grāmatu klāstu. Un tā bija lieliska iespēja papildināt savus grāmatu plauktus gan bibliotēkām, gan jebkuram pasākuma dalībniekam.
Svētku programma bija patiešām bagāta un piesātināta ar dažādām aktivitātēm.
Tos ieskandināja jauniešu duets ar skaistu un ļoti sirsnīgu vietējā autora dziesmu par Feimaņiem. Priecēja azarts, ar kādu savu dejas mākslu demonstrēja  jauniešu deju kolektīvs "Vīmyns".
Ar interesi noskatījāmies pagasta jauniešu veidotu videofilmu "Krustceļi", kurā veiksmīgi apspēlētas mūsdienu Latgales lauku  problēmas. Tās nav  svešas arī feimaniešiem- bezdarbs, izceļošana uz ārzemēm, sāpīga šķiršanās no tuviniekiem...Tomēr filmas izskaņa ir optimistiska- nākotne ir pašu rokās, vajag tikai darboties.
Ievērojamu laiku aizņēma "Latvijas Avīzes" rīkotā diskusija, kuras tēma šogad bija "Ceļi un dzelzceļi-Latgales nākotnes veiksmes stāsts". Piedaloties pieciem politiķiem( Dz. Zaķim, E. Jaunupam, J. Jurkānam, J. Viļumam, J. Tutinam), daudz tika spriests, argumentēts, apšaubīts un apgalvots. Vai šīs nākotnes vīzijas piepildīsies? To rādīs laiks.
Visas dienas garumā noritēja  saistoši un sirdij tīkami pasākumi. Pieaugušajiem bija interesanta  tikšanās ar skanīgās radiobalss īpašnieku un rakstnieku Dzintaru Tilaku.Tās laikā autors iesaistīja visus klātesošos erudīcijas spēlē. Uzvarētājam tika lieliska balva- viņa nesen iznākusī grāmata "Sirds nemiers".
Daudz bija domāts par jauniešiem un bērniem. 
 
 Keramiķes Vēsmas Ušpeles vadībā mazie mākslinieki varēja darboties ar māliem, veidojot gan traukus, gan groziņus, gan dažādas dzīvnieku figūriņas.
Savukārt meiteņu uzmanību īpaši saistīja tikšanās ar stila mākslinieci Inetu Lesīti jauniešu centrā "Kastanis". Viņa stāstīja  par savu grāmatu,   rādīja savdabīgus un neparastus lakatiņu siešanas veidus,  dalījās dažādās sievišķīgās gudrībās.
 
"Kastanī" notika arī "jautro grāmatzīmju" darināšana no auduma-ar zīmējumiem un dažādām lentītēm. Uz katras grāmatzīmes bija izlasāms arī kāds domu grauds.
Pie pašiem mazākajiem svētku apmeklētājiem ciemojās rakstniece V. Štelmahere ar savu sunīti Rafi. Sarunas beigās ne vienam vien mazajam radās vēlēšanās izlasīt viņas grāmatu "Kā suns kļuva par grāmatas varoni".
Vislielāko svētku dalībnieku interesi piesaistīja Dagdas novada "Kroma kolna bruoliste". Sievas un vīri, tērpušies 11. un 12. gadsimta apģērbos, demonstrēja rotas, ieročus, bruņu cepures un bruņu vestes, kā arī citu mūsu senču aprīkojumu.
 
Ikviens, kuram bija vēlēšanās, varēja izmēģināt savu roku šaušanā ar loku.Arī vairākas manas kolēģes cītīgi centās apgūt šo prasmi.
 
Mēģina Anita Dakule ( Viļānu pilsētas bibliotēka)
 Jāsaka, ka visprecīzāk mērķī trāpīja mūsu bibliotēkas direktore Zelma Tuče.
Netika laista garām arī iespēja nofotografēties kopā ar senlatgaļu karavīru.
 
Turpat pļaviņā nobaudījām uz dzīvās uguns čuguna pannā ceptās pankūkas ar garšīgu krējuma, melleņu vai aveņu ievārījuma piedevu. Tās šķita īpaši gardas,  saņemtas no daiļas, etnogrāfiskā tērpā ģērbtas meitenes rokām.
Un kur nu vēl skaistais, ar senlatviskiem rakstiem rotātais "Kroma kalna bruolistes" karogs! Tas patiešām bija apbrīnas vērts. Ļoti priecē tas , ka arī Latgalē ir aizrautīgi tautas seno tradīciju kopēji.
 Svētku  noslēgumā- tradicionālā grāmatu izloze "Veiksmīgais pircējs".  Bet jo īpaši uzrunāja šova "Dziedošās ģimenes" uzvarētāju Tihovsku ģimenes sirsnīgais muzikālais sniegums. Zālē skanēja ovācijas un vētraini aplausi.
Dziesma "Skaista mana tēva sēta" tika izsaukta vairākkkārtīgi. Un šādu  moto manuprāt varēja piešķirt visam šim lieliskajam pasākumam( XIII Rēzeknes un Viļānu novadu Grāmatu svētkiem), kurš šogad izskanēja Feimaņos.
Anda Skrindževska

P.s. Ināras Svilānes fotogrāfijas

Nav komentāru: