2023. gada 5. jūn.

Radošās kopas "Atļaujies ienākt" dalībnieku pasākums - Lakstīgala gada putns!

 

No lakstīgalas mācies, draugs!

Lakstīgala – mazs, necils, pelēks putniņš. Putniņš, kura dziesma spēj apburt. Zinātāji teic, ka lakstīgalas treļļos skan cilvēku bēdas un prieki, tiek izstāstīts viss labais un arī ļaunais. Varbūt tieši šo pretstatu dēļ pelēkais putniņš šogad izraudzīts par Latvijas gada putnu, bet varbūt šis ir ornitologu veikums, jo speciālisti sit trauksmi – kopš 2005. gada lakstīgalu skaits Latvijā ievērojami samazinājies, pieaugot lauku zemju lauksaimnieciskās izmantošanas intensitātei. 

Izteikt savas emocijas un pārdomas dzejā, kas veltīta lakstīgalai, 2.jūnijā Viļānu bibliotēkā sanāca radošās kopas “Atļaujies ienākt!” dalībnieki. Vispirms skanēja īsi pieredzes stāsti par to, kādas domas raisās tad, kad ziedošo ievu kupenās kā noreibušas “…augu nakti pogo…” lakstīgalas. Pāvels Plotņikovs atsaucās uz senu nostāstu par kādu Ķīnas valdnieku, kuru izcēla no nāves gultas tieši reibinošā mazās dziedones dziesma: “Dziedāt pa īstam var tikai tad, kad esi brīvs!” Un tad jau radošās kopas dalībnieki lasīja dzeju gan par lakstīgalām, gan par ziediem, mīlestību. Skanēja arī atzīšanās: “Lakstīgalu dziesmu un ievu smaržu kupenās reizēm noreibst prāts un sirds!” Šis skaistais dabas “duets” ir dāvājis daudziem dzejniekiem vārdus, mūziķiem – melodiju, kas pārtapuši dziesmās, ko labprāt klausāmies vai dziedam paši. 

Radošo cilvēku tikšanās jēga – smelties iedvesmu kolēģu darbos, pilnveidot savu radīšanas māku. Tieši tāpēc nu jau par tradīciju kļuvusi dažādu poētiskās domas vingrinājumu stunda. Šoreiz sadalījāmies pāros, izvēlējāmies pavasara, lakstīgalu dziesmu moto, ar tiem apmainījāmies un veidojām dzejas rindas. Tas, cik fascinējošs klusums iestājās telpā… Patiesai radīšanai bungu rīboņa reizēm ir lieka? Kad nolasījām uzrakstīto, bija lepnums par to, cik talantīgu cilvēku lokā esam. Un bija atziņa par to, ka ir cilvēki, kurus iespējams salīdzināt ar  lakstīgalu – ārēji neizceļas, bet darbi liecina par ko diženu.

Kas ieplānots tālāk? Evelīnas Visockas autorgrāmatas atvēršanas svētki Preiļos. Tiek domāts par tikšanos “Dzejas kafejnīcā” septembrī. Un izskanēja arī ideja par to, ka ir vērts izkāpt ārā no ierastās komforta zonas un pamēģināt uzrakstīt pasaku, teiku par Viļāniem. Ir viegli “rullēt” savu iestaigāto taciņu, bet, nokāpjot no ierastā ceļa, mēs varam paskatīties uz sevi, uz daudzām ierastām lietām no cita skatu punkta, mēs varam augt poētiskās domas spēkā. Lai izdodas!

Iveta Dimzule.

Foto no autores privātā arhīva.

Atlaujies_ienakt_02_06_2023 – Viļānu bibliotēkas radošā kopa “Atļaujies ienākt!”

Plotnikovs_lasa – Pāvels Plotnikovs lasa dzeju.


Nav komentāru: